19.12.2018. – Sarajevo. Povodom obilježavanja 10 godina rada i djelovanja Instituta za islamsku tradiciju Bošnjaka u Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu upriličena je svečana akademija. Akademija je započela učenjem Kur’ana Časnog u izvedbi hafiza Hamze Lavića. O osnivanju i ostvarenim rezultatima u prvih 10 godina Instituta govorio je direktor dr. Ferid Dautović koji je istakao da su uposlenici Instituta u ovom kratkom periodu organizirali više naučnih skupova, okruglih stolova, tribina i radionica objavivši pri tom preko 50 radova u domaćim i stranim akademskim časopisima. Direktor Uprave za obrazovanje i nauku Rijaseta gospodin Ibrahim Begović je, uz čestitke uposlenicima Instituta, ukazao na položaj Instituta za islamsku tradiciju Bošnjaka unutar visokoškolskih naučnih i naučnoistraživačkih ustanova Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.
Mnogobrojnim prijateljima Instituta zatim se obratio reisu-l-ulema dr. Husein Kavazović koji je između ostalog rekao: “Kulturu današnjih Bošnjaka čine dva presudna elementa: historijsko nasljeđe i moderne tendencije. Svaki od ovih identiteta treba istražiti, izučiti i raščlaniti. Vapimo za istraživanjima i naše tradicije i onoga što tu tradiciju oblikuje danas, za relevantnim antropološkim, etnografskim i etnološkim studijama i analizama o nama, i u historiji i danas…Djelovati se može samo na osnovu znanja. Naše odluke bi trebalo da počivaju na analizama i zaključcima nauke i struke. Sve ostalo je opasna avantura i nahođenje bez znanja…Vjerujemo da će mladi tim, okupljen oko direktora dr. Ferida Dautovića, opravdati naše povjerenje i da ćemo u godinama koje su pred nama tek ubirati plodove njihovog rada. Direktoru i uposlenicima, ali i cijeloj Islamskoj zajednici u Bosni i Hercegovini, čestitam ovu prvu desetogodišnjicu rada Instituta, uz želju da Institut okupi oko sebe istraživače i da bude poznat među nama po svojim projektima koje očekujemo. Neka Uzvišeni blagoslovi vaš rad za dobro naše Zajednice i naroda.”
Na svečanoj akademiji uručene su zahvalnice partnerima koji su kontinuirano podržavali rad Instituta: Vakufskoj direkciji u Sarajevu, El-Kalemu, Konrad Adenauer Fondaciji i Yurtdisi Türkler ve Akraba topluluklar baskanligi. Zahvalnice su uručene i osobama koje su svojim zalaganjem doprinijele razvoju Instituta: dr. Fikretu Karčiću, predsjedavajućem Naučnog vijeća Instituta u dva mandata, dr. Amiru Kariću, predsjedniku Upravnog odbora Instituta u dva mandata, dr. Dževadi Šuško, direktorici Instituta 2013-2018. te dr. Mustafi Ceriću, reisu-l-ulemi 1993-2012. Plaketa Instituta za posebne zasluge dodjeljena je prof. Mehmedaliji Hadžiću, prvom direktoru Instituta.
Program svečane akademije izvođenjem sevdalinke i ilahije uljepšali su Marina Tomić, profesorica na Muzičkoj akademiji u Sarajevu i Tarik Kamarić, umjetnik na gitari.
Prisutne je kroz svečanu akademiju vodila dr. Zehra Alispahić.