Institut za islamsku tradiciju Bošnjaka je organizovao dvodnevnu naučnu konferenciju Genocid u Srebrenici: Ka trajnom sjećanju, koja je održana 12. i 13. maja 2015. godine u Gazi Husrev-begovoj biblioteci.
Konferencija je organizovana povodom 20 – te godišnjice genocida u Srebrenici koja će biti obilježena 11. jula 2015. godine. U okviru konferencije, 11. maja 2015. godine, otvorena je izložba Masovne grobnice u BiH, autora Muhameda Mujkića u auli Gazi Husrev – begove biblioteke. Izložba je trajala do kraja maja mjeseca. Katalog sa izložbe pod naslovom “Made in Portugal” možete pogledati ovdje.
Konferenciju su otvorili direktorica Instituta dr. Dževada Šuško i reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović. Dr. Šuško je istakla da genocid nije zločin iz prošlosti. Neprestano negiranje genocida u Srebrenici i BiH naglašava potrebu za memorijalizacijom i trajnim sjećanjem.
Na početku rada konferencije prisutnima se obratio reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović koji je u ime Islamske zajednice u BiH izrazio dobrodošlicu učesnicima i zaželio uspješan rad na ovom važnom naučnom skupu. Između ostalog, reisul – ulema je kazao: “Za nas kao malu zajednicu autohtonih evropskih muslimana Bošnjaka kao i za druge koji žive na ovom prostoru od davnina tema konferencije ima značaj upravo kao nada da će se ciklično ponavljanje zla okončati. Genocid koji se dogodio na kraju 20 – og stoljeća nad bosanskim muslimanima, po svojoj zločinačkoj žestini, načinu na koji je izveden i pred očima ravnodušnog svijeta sličan je onome koji je počinjen nad evropskim Jevrejima sredinom istog stoljeća.”
Voditelj konferencije, Adnan Rondić je podsjetio da je BiH zemlja u kojoj se njeni građani svakodnevno susreću sa posljedicama genocida napominjući da se upravo taj dan obavlja ukop 10 bošnjačkih žrtava ubijenih 1992. u Bratuncu, među kojima su i dvojica braće Omić, 9 – godišnji Hajrudin i 13 – godišnji Nurudin koji su živi spaljeni sa ocem i majkom u njihovoj kući u bratunačkom selu Zabrežje.
Uvodničari na konferenciji su bili: Sir Geoffrey Nice – bivši tužitelj Haškog tribunala, Amor Mašović iz Instituta za nestale osobe BiH, i Waqar Azmi iz Fondacije Sjećanje na Srebrenicu (Remembering Srebrenica, UK).
Konferencija je okupila 26 izlagača iz 20 različitih zemalja svijeta, te više od 200 učesnika u dva dana konferencije. Izlagači su bili domaći i strani ekperti koji se bave izučavanjem rata i genocida u BiH, Ruandi i holokausta.
Neka od imena su Geoffery Nice, Amor Mašović, Waqar Azmi, Johnathan Weiss, Nevenka Tromp, Norman Cigar, Nenad Dimitrijević, Sonja Biserko, Brendan Simms, Takis Michas, Marko Atilla Hoare i mnogi, mnogi drugi.
Konferenciji su prisustvovali predstavnici diplomatskog kora u Bosni i Hercegovini, predstavnici vladinih i nevladinih organizacije iz BiH i regije, rektor Univerziteta u Sarajevu, dekani i profesori širom BiH i regije, te mnogi gosti iz svijeta.
Konferencije je izazvala veliko zanimanje medija. Konferencija je bila popraćena u regiji i nekim svjetskim elektronskim medijima. Al Jazeera Balkans je bila medijski pokrovitelj konferencije.
Partneri pri realizaciji ove konferencije su bili Fondacija Kondrad Adenauer, Kanton Sarajevo, Općina Stari Grad, Općina Centar, Općina Novo Sarajevo i Gazi Husrev – begova biblioteka.
Institut planira objaviti zbornik radova sa ove konferencije, te predavanja svih izlagača na svom Youtube kanalu.
Video izlaganja sa konferencije možete pogledati ovdje.
Medijsko pokriće konferencije možete pogledati na slijedećim linkovima:
Izvještaj magazina STAV: “Kilometrima rasute Kadrijine kosti”
Izvještaj agencije Anadolija o konferenciji “Genocid u Srebrenici: Ka trajnom sjećanju”
Izvještaj Preporoda o konferenciji “Genocid u Srebrenici: Ka trajnom sjećanju”
Izvještaj Oslobođenja o konferenciji “Genocid u Srebrenici: Ka trajnom sjećanju”
Izvještaj Faktor.ba o izložbi “Masovne grobnice u Bosni i Hercegovini”
Prof. Nenad Dimitrijević o konferenciji “Genocid u Srebrenici: Ka trajnom sjećanju” u Pešćanik.net