Uposlenice Instituta za islamsku tradiciju Bošnjaka gostovale su početkom septembra na međunarodnom kongresu „Horizonti islamske teologije“ u organizaciji Centra za islamske studije Goethe univerziteta u Frankfurtu/Main. Komisija za odabir izlagača prihvatila je prijavljene radove uposlenica Instituta te su mr. Đermana Šeta i hfz. mr. Sumeja Ljevaković – Subašić predvođene direktoricom dr. Dževadom Šuško na poziv organizatora svojim izlaganjem doprinijele ovom naučnom skupu. Simpozij je trajao 4 dana, sa 6 svakodnevnih paralelnih tematskih sekcija, 150 izlagača te preko 300 drugih učesnika.
Tematske sekcije bavile su se Kur’anskim i hadiskim studijama, konceptom i kontekstom islamske teologije, sistemskom teologijom i misticizmom, islamskom filozofijom, islamskom umjetnošću, religijskom edukacijom, komparativnim semitskim i arapskim studijama te historijskim, kulturološkim, političkim i sociološkim temama poput: islamske političke misli, povijesti islama u Evropi, rodno osjetljivih pristupa ili muslimani u susretima sa drugima. Pored kongresnih izlaganja, sve sekcije su povremeno nudile i interdisciplinarne panele za diskusiju, kao što je panel o kršćansko-muslimanskom dijalogu, panel o muslimanima i islamu u evropskom kontekstu, te panel o slobodi vjere, razumijevanju Boga, života poslije smrti, džehennema i oživljenja. Posebno su tretirana i aktuelna pitanja kao npr. školovanje imama na evropskim univerzitetima, priznavanje islama, islamsko-pravni stav po pitanju moždane smrti ili adekvatna briga o muslimanima u posebnim životnim okolnostima kao na primjer u bolnicama i zatvorima. Izlaganja i diskusije na kongresu su se održavale na njemačkom, engleskom, arapskom i turskom jeziku. Na kongresu su bile i izložene knjige najutjecajnijih izdavačkih kuća kao što su Brill, Herder, EBVerlag i Friedrich Pustet. Kongres je bio i medijski popraćen, a gradonačelnik metropole Frankfurt Peter Feldmann je organizirao doček za sve izlagače u historijski značajnoj zgradi Römer u dvorani Kaisersaal iz srednjeg vijeka gdje se nalaze slike svih ustoličenih careva Njemačkog carstva.
Dr. Dževada Šuško je imala izlaganje u panelu „Povijest islama“ kojim su predsjedavali profesor Albrecht Fuess sa Univerziteta u Marburgu, profesor Umar Ryad sa Univerziteta Leiden i Ševket Kucukhuseyin sa Univerziteta Erlangen. Izlaganje dr. Šuško bilo je naslovljeno „Povijest dodira i odnosa Evrope sa Bošnjacima: Ekskurzija u narative austrougarskog prisustva u Bosni.“ U istom panelu je izlagao profesor Umar Ryad koji trenutno istražuje muslimanske mreže u međuratnoj Evropi, a doktorand Mehdi Sajid sa Univerziteta u Bonn-u nadovezao se svojim izlaganjem o uticaju Šekiba Arslana na neo-selefijski pokret između 1928. i 1935. godine.
Hfz. mr. Sumeja Ljevaković – Subašić je imala izlaganje u panelu naslovljenom „Koncept islamskog obrazovanja“ kojim su predsjedavali dr. Mark Chalîl Bodenstein, te dr. Yaşar Sarıkayau, a koji je tretirao teorijski okvir i temelje razvoja kao i ciljeve islamskog obrazovanja počevši od antropološkog utjecaja na razvoj teorija obrazovanja do ciljeva i zadataka vjeronauke u javnim školama u Njemačkoj. Mr. Ljevaković – Subašić je prezentirala izlaganje u kojem je iznijela tezu o utjecaju antropologije na razvoj obrazovnih sistema, te kako je filozofskog razumijevanja čovjekove prirode kod filozofa realizma, idealizma, pragmatizma utjecalo na razvoj teorija obrazovanja. Dat je i poseban uvid u islamsko filozofsko razumijevanje prirode čovjeka te njegove implikacije na definiranje ciljeva i zadataka islamskog obrazovanja s posebnim osvrtom na El-Attasovu misao. U istom panelu, dr. Zekirija Sejdini je govorio o Insbrukovom modelu religijskog obrazovanja te o mogućnosti da se isti, uz određenu prilagodbu, primjeni na islamsko obrazovanje. U ovoj sekciji su izlagali i dr. Mahmoud Abdullah iz Centra za islamsku teologiju u Tubingena te direktor Centra za religijske studije Univerziteta Munster prof. dr. Mouhanad Khorchide čija su izlaganja naišla na veliku zainteresovanost učesnika kongresa.
Mr. Đermana Šeta svoje izlaganje održala je u panelu koji je nosio naziv “Rodno osjetljiva teologija i misao u evropskom kontekstu“ kojim su predsjedavale dr. Naime Çakir sa Goethe univerziteta iz Frankfurta i dr. Meltem Kulaçatan iz Centra za islamske studije iz Erlangena. Mr. Šeta izlagala je o mogućnostima integriranja rodno osjetljivih pristupa tj. pristupa koji uvažavaju muške i ženske perspektive i iskustva u nastavne planove i programe visokoškolskih institucija IZ u BiH. Njene teze kretale su se u pravcu integracije teoloških postulata i socioloških trendova u području interdisciplinarnog sagledavanja određenih društvenih pojava poput: braka, porodice, nasilja u porodici, integriteta i subjektiviteta ličnosti, itd. Zanimljiva izlaganja u ovoj sekciji bila su i izlaganje dr. Hebe Raouf Ezzat iz Kaira koja je predstavila koncept „osnaživanja“ (tamkin) i njegovu (zlo)upotrebu unutar islamskog diskursa kao i ono dr. Shuruq Naguib iz Lancestera koja je govorila o malo izučavanom savremenom tefsiru Kur’ana od Aiše Abdurrahman bint aš-Šati.
U uvezanim dokumentima pogledajte izvještaj s kongresa objavljenog u IIN Preporod, BROJ 19/1029, 1. OKTOBAR 2014.